«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի գլխավորությամբ հուլիսի 22-ին Ազգային ժողովում ընդունել են Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը եւ արձանագրվել մի շարք ուղղություններով Հայաստանի առաջատար արդյունքներն Արեւելյան գործընկերության երկրների շարքում:
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական աշխատանքների ընթացքին եւ նշվել, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանում ժողովուրդը հաստատել է իր աներկբա իշխանությունը:
Արձանագրվել է, որ իշխող մեծամասնությունը հանձնառու է ամրապնդելու եւ զարգացնելու ժողովրդավարական ինստիտուտները Հայաստանում` ունենալով քաղաքացիների ամուր աջակցությունը:

22 июля депутаты фракции НС "Гражданский договор" ("ГД") во главе с руководителем фракции А.Конджоряном приняли в парламенте делегацию, возглавляемую председателем Комитета Европарламента по иностранным делам (AFET) Дэвидом Макаллистером.
В ходе встречи обсужден процесс демократических реформ в Армении, отмечены лидирующие результаты РА среди стран Восточного партнерства по ряду направлений.
Упомянут ход парламентской работы и отмечено, что народ Армении результатами парламентских выборов подтвердил свою бесспорную власть.
Констатировано, что правящее большинство привержено делу укрепления и развития демократических институтов в Армении при твердой поддержке граждан.